Архів 6 клас




Всесвітня історія
Стародавній Єгипет

Тема 16: Стародавній Єгипет. Підсумкове тематичне оцінювання

Мета: 1. Узагальнити знання учнів з теми «Стародавній Єгипет».
2. Розвивати уміння учнів виконувати тестові завдання у письмовій формі, називати історичні поняття за їх визначеннями, відповідати на проблемні запитання, давати лаконічні усні відповіді на запитання.
3. Виховувати почуття відповідальності, організованість та працелюбність.

Тип уроку: урок контролю і корекції знань, умінь та навичок.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка та проектор.
Дидактичні матеріали: листи взаємоконтролю, листи для письмових відповідей учнів, мультимедійна презентація

Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Слайд 1,2
Вчитель: Сьогодні – останній урок з теми «Стародавній Єгипет». Під час цього уроку ви зможете систематизувати й узагальнити свої знання з теми
«Стародавній Єгипет» та зробити висновок про власний рівень навчальних досягнень (високий, достатній, середній чи низький).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель показує учням на окремих аркушах цифри 10,11,12
Вчитель: Які асоціації викликають у вас ці числа?
Мені б дуже хотілося, щоб ви налаштували себе на отримання саме таких оцінок.
Ви – молодці. Ви дуже багато знаєте. Треба лише зосередитись, бути уважними і організованими.
ІV. Проведення тематичного оцінювання

1.     Письмове виконання тестових завдань.
Кожен учень має лист для письмових відповідей, на якому вказано його прізвище та ім’я, проставлені назви завдань та номери питань
Зміст завдань – на слайді 3


 1. Єгипет складався із кількох десятків областей – …, їх було понад…
  (номів, 40)
 2. Згодом номи об’єдналися у дві держави: … (Верхній Єгипет і Нижній Єгипет)
 3. Цар Верхнього Єгипту Міна завоював Нижній Єгипет і утворив Єдину могутню державу зі столицею…  (Мемфіс)
 4. Знаками влади фараона були…  (патериця (пастуша палиця) і нагайка)
 5. На які періоди ділилася історія Стародавнього Єгипту? (Стародавнього, Середнього та Нового царства)
Слайд 4
6.     Стародавній Єгипет був розташований:
        а) на заході Африки;
     * б) у Північно-Східній Африці;
        в) у Центральній Африці.
    7. Основним заняттям стародавніх єгиптян було:
     * а) землеробство;
        б) скотарство;
        в) рибальство;
        г)  полювання.
     8. Ніл впадає у:
         а) Чорне море;
         б) Червоне море;
      * в) Середземне море,
      9. Головна зернова культура Єгипту:
          а) ячмінь;
        *б) пшениця;
          в) рис.
      10. Давні єгиптяни називали свою країну:
         *а) « Чорна земля»;
           б) « Червона земля»;
           в) Єгипет.

       11. Шадуф – це…
            а) канал для зрошування;
            б) велика посудина для води;
          *в) особливий пристрій для підняття води.

2. Письмова перевірка знання  історичних понять
Слайд 5
1) Така система влади, коли загальний порядок у суспільстві підтримується за допомогою спеціальних організацій і людей, називається … (державою)
2)  Родичі фараона, знатні і багаті люди називалися … (вельможами)
 3)  Служителі храмів – це… (жреці)
 4) Державні службовці, а саме: писарі, збирачі податків, судді називалися …
 (чиновниками)
 5) Рівень розвитку суспільства називається … (цивілізацією)
 6) Правителі, які належать до одного й того самого роду й успадковують владу один після одного – це… (династія)
 7)  Вшанування фараона є … (культом фараона)
 8) Віра в багатьох богів називається … (політеїзм)
 9) Оповідання про богів називаються … (міфами)
10) Знаки для письма у Стародавньому Єгипті називалися …(ієрогліфами)
11) Все, що створене людиною, називають … (культурою)   

2.     Письмові відповіді на проблемні запитання
Слайд 6
1.     Чому землеробство у Стародавньому Єгипті було іригаційним?
2.     Як утворився об’єднаний Єгипет? Поясніть деспотичний характер влади фараона.
3.     Чому у давніх єгиптян існував культ тварин?
4.     Що призвело Єгипетську державу до занепаду?
5.     Який фараон запам’ятався вам найбільше і чому?
6.     Яке відкриття ХХ століття ви вважаєте найвизначнішим? Чому?

4. Усне опитування за листами взаємоконтролю.
Перевіряють учитель і учні-консультанти

1. Єгипет знаходиться у… (Північно-Східній Африці).
2. Територією Єгипту тече річка … (Ніл).
3. Її довжина – … (6 695 км)
4. Ніл бере початок у … (Центральній Африці, поблизу екватора)
5. У верхній течії Ніл долає підводні скелі, які називаються…
(порогами)
6. Місце, де Ніл впадає в море, називається … ( Дельтою)
7. Ніл впадає у … (Середземне море)
8. Вітер, який дме з пустелі Сахари протягом 50 днів, називається …
 (хамсином)
9. Щорічно з червня по вересень відбуваються … (розливи Нілу )
10. Рівень води в р. Ніл піднімається на … (7 м.)
11. Рівень намулу на берегах Нілу сягає … ( 11 м.), а в дельті – …
(20 м.)
12. Єгиптяни називали свою країну … ( Чорною землею)
13. Геродот називав Єгипет … ( Даром Нілу )
14. Геродот відвідав Єгипет у … (V ст. до н.е. )
15. Основне заняття єгиптян – … ( землеробство)
16. Землеробство, засноване на штучному зрошуванні, називається…
 (іригаційним)
17. Пристрій для підняття  води називається … ( шадуфом)
18. Насипи, зроблені з глини з посіченим очеретом називаються … (дамбами)
19. Зародки держави з’являються в Єгипті у … (ІV тис. до н.е.)
20. Єгипет складався з областей, які називалися … (номами)
21. На чолі номів стояли … (номархи)
22. Цар Верхнього Єгипту, який захопив Нижній Єгипет – це…
(Міна)
23. Єдина держава в Єгипті утворилася у … ( 3000 р. до н.е.)
24. Яких кольорів була корона царя Верхнього і Нижнього Єгипту? (білого і червоного)
25. Столицею об’єднаного Єгипту став … (Мемфіс)
26. Слово «Мемфіс» означає … («Білі стіни»)
27. Історія Давнього Єгипту ділиться на 3 періоди: ... (Стародавнє, Середнє і  Нове царства)
28. Гіксоси захопили Єгипет у … (ХVІІ ст. до н.е.)
29. Єгиптяни вигнали гіксосів з Єгипту у … (ХVІ ст. до н.е.)
30. Цариця Єгипту, яка організувала 2 військово-торгівельні подорожі до країни Пунт – це… ( Хатшепсут)
31. За часів правління якого фараона територія Єгипетсько держави збільшилася втричі? (Тутмос ІІІ)
32.  Ім’я цього фараона означає «люблячий Атона» (Ехнатон або Аменхотеп ІV)
33.  Якого фараона називали Великим не лише за двометровий зріст, а й за великі справи? (Рамзес ІІ)
34.  Перси завоювали Єгипет у … (VІ ст. до н.е.)
35.   Система влади, за якої загальний порядок у суспільстві підтримується за допомогою спеціальних органів та людей, називається … (державою)
36.  Правителі, які належать до одного й того самого роду, називаються …
      (династією)
37.  Служителів храмів називали … (жрецями)
38.  Державні службовці називалися … (чиновниками)
39.  Рівень розвитку суспільства називається … (цивілізацією)
40.  Вшанування фараона – це… (культ фараона)
41.  Житлом богів у Стародавньому Єгипті вважалися … (храми)
42.  Верховним жрецем у Стародавньому Єгипті був… (фараон)
43.  Спробу релігійної реформи у Єгипті здійснив … (Ехнатон)
44.  Служителями богів у храмі були… (жреці)
45.  Живим богом у Стародавньому Єгипті вважали… (фараона)
46.  Наймогутнішим богом у Стародавньому Єгипті вважався …
 (бог сонця Ра, Амон)
47.  Висушене тіло людини, обгорнуте бинтами, називали… (мумією)
48.  Давньоєгипетський бог, якого Ехнатон оголосив єдиним богом царства, – це … (Атон)
49.  Істота з тулубом лева та головою людини, що охороняла гробниці фараонів, називалася …(сфінксом)
50.  Бог мудрості в Єгипті, який навчив людей читати і писати, називався … (Тотом)
51.  Скільки ієрогліфів використовували єгиптяни? (750)
52.  Основним матеріалом для письма в Єгипті був … (папірус)
53.  Першою пірамідою в Єгипті була (піраміда Джосера)
54.   Назвіть найвищу піраміду та її висоту? (Хеопса, 137 м.)
55.  Хто  і в якому році розкопав гробницю Тутанхамона?  (Говард Картер і лорд Карнарвон у 1922 році)
56.  Хто і в якому році розшифрував єгипетські ієрогліфи? (Жан-Франсуа Шампольйон у 1822 році)
57.  Як називаються велетенські статуї фараонів? (колоси)
58.  Як називаються покриті розписами футляри для мумій у формі людського тіла?  (саркофаги)
59.  Колони у давньоєгипетських храмах мали вигляд пучків  саме цих рослин. Яких? (папіруса і лотоса)
60.  Що означає слово « фараон»? (Великий будинок)

V. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок за усні відповіді у щоденники учнів.

VІ. Інформація про домашнє завдання.
Слайд 7. Намалювати малюнок до теми «Стародавній Єгипет» і відобразити на ньому те, що вам найбільше запам’яталося під час вивчення історії цієї країни. 

Слайд 8. Стародавній Єгипет




Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.